Fakultet obrazuje buduće generacija ljekara kroz dva dodiplomska studijska programa medicine:
- Integrirani studijski program medicine na nacionalnom jeziku
- International Medical Degree Program na engleskom jeziku
Oba studijska programa su harmonizirana sa Direktivom reguliranih profesija i Direktivom Vijeća Evrope iz 2015. godine, traju 6 godina i nose ukupno 360 ECTS bodova, što garantuje međunarodno priznatu i standardiziranu edukaciju, osposobljavajući studente za rad u medicinskoj profesiji kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou.
Medicinski fakultet nudi i postdiplomsko obrazovanje:
- trogodišnji doktorski studij koji omogućava sticanje zvanja doktora medicinskih nauka
- edukaciju iz različitih specijalističkih disciplina
Kroz ove programe, studenti se dodatno specijaliziraju u određenim oblastima medicine i razvijaju svoje istraživačke i stručne kapacitete, doprinosići napretku medicinskih znanja.
Fakultet potiče izvrsnost u biomedicinskim istraživanjima konsolidacijom postojećih i uspotavljanjem savremenih istraživačkih kapaciteta na Medicinskom fakultetu. Strateško partnerstvo sa nastavnim bazama, institucijama i univerzitetima na lokalnom i međunarodnom nivou omogućava širok dijapazom naučnoistraživačkih aktivnosti i translaciji istraživanja u kliničku praksu u svrhu poboljšanja zdravlja stanovništva.
Naučnoistraživački rad se odvija kroz aktivnosti na doktoralnom studiju, učešću nastavnika i saradnika u naučnoistraživačkim projektima finansiranim od strane Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke kao i učešću u naučnoistraživačkim i projektima umrežavanja podržanim od strane Evropske unije (Horizon Europe, COST).
Fakultet naročitu pažnju posvećuje što ranijem uključivanju studenata medicine u naučnoistraživački rad tokom dodiplomskoog studija kroz programe mentorstva tokom kojih studenti učestvuju u izradi i prezentaciji naučnih publikacija.
U okviru zdravstvene djelatnosti Fakultet pruža usluge pojedincima i ustanovama iz oblasti:
- patološke, patohistološke i imunohistohemijske dijagnostike,
- dijagnostike u oblasti neonatalne i humane genetike,
- sudske medicine i forenzičke toksikologije,
- farmakološko-toksikoloških analiza
Kontinuirana medicinska edukacija (KME) je proces, koji obuhvata sve oblike poslijediplomske edukacije, koja se organizira na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a izvan redovnih dodiplomskih, postdiplomskih, specijalističkih i doktoralnih studija, sa ciljem usavršavanja i dopunjavanja znanja, vještina i kompetencija, u skladu sa savremenim medicinskim dostignućima. Ovi programi su namijenjeni doktorima medicine, kao i drugim stručnjacima koji obavljaju zdravstvene ili srodne djelatnosti omogućavajući im profesionalni razvoj i osiguravaju da zdravstveni radnici ostanu u toku s najnovijim trendovima i tehnologijama u medicini.
Strategija rada i razvoja Medicinskog fakulteta Univerziteta u
Sarajevu za naredni desetogodišnji period
Fakultet daje prioritet osiguranju vrhunske kvalitete akademskog razvoja studenata, sistemskoj brizi o svim studentskim pitanjima, kao i uspostavljanju i kontinuiranom unapređenju cjeloživotnog učenja.
Strategija rada i razvoja MFUNSA