Centar za internacionalne biomedicinske studije (CIBS) pri Medicinskom fakultetu posvećen je organizaciji i provođenju kontinuirane medicinske edukacije. Naš cilj je unaprijediti znanja, vještine i kompetencije zdravstvenih profesionalaca kroz suvremene edukacijske programe.
Naši predavači su priznati stručnjaci predkliničkih i kliničkih disciplina Medicinskog fakulteta, kao i ugledni gostujući profesori i stručnjaci s domaćih i međunarodnih institucija, čime osiguravamo visoke akademske standarde.
Pridružite nam se i razvijajte svoja znanja uz CIBS!
U saradnji sa katedrama Medicinskog fakulteta, drugim fakultetima Univerziteta u Sarajevu, zdravstvenim ustanovama, ministarstvima, profesionalnim udruženjima i farmaceutskom industrijom, CIBS kontinuirano razvija raznovrsne oblike biomedicinske edukacije. Kroz napredne metode podučavanja i savremenu tehnologiju, naš cilj je obnavljati i unapređivati kako osnovna, tako i specijalistička medicinska znanja.
Naša misija je omogućiti brz, pouzdan i inovativan prenos najnovijih medicinskih znanja u svakodnevnu praksu, doprinoseći kvalitetnijoj zdravstvenoj zaštiti i profesionalnom razvoju medicinskih i nemedicinskih stručnjaka.
Naša vizija je postati vodeći regionalni i međunarodno prepoznatljiv centar izvrsnosti za kontinuiranu medicinsku edukaciju, posvećen modernim obrazovnim metodama i trajnom profesionalnom usavršavanju stručnjaka u zdravstvu.
Kategorizacija i vrednovanje programa vrši se na osnovu zasebnih kriterija i postupaka stručnog usavršavanja ljekara/liječnika u FBiH kao i ECTS-a (European Credit Transfer and Accumulation System), što je utvrđeno zasebnim pravilnikom i programom edukacije.
Učešćem u pojedinom obliku programa polaznik stiče:
Polaznici programa mogu biti doktori medicine i svi drugi stručnjaci koji učestvuju u zdravstvenoj zaštiti, a koji su ispunili uslove naznačene u prijavi za pojedine programe.
Provjera znanja i usvojenih vještina za programe vrši se na način i po metodama predloženim u samom prijedlogu programa, a shodno edukativnim ciljevima.
Svi polaznici i predavači dobijaju certifikate o učešću u programu. Za programe u kojima je predviđeno ispitivanje usvojenog znanja i vještina, potrebno je da polaznici polože predviđene testove da bi dobili certifikate (diplomu) o završenom programu.Nakon realiziranog domaćeg programa, polaznicima i predavačima, izdaje sedvojezično uvjerenje-certifikat na bosanskom/hrvatskom/srpskom i engleskom jeziku.Za međunarodne programe certifikati se izdaju na engleskom jeziku. Pozvani predavači dobivaju certifikat na kojem je naznačeno pozvani predavač ili invited speaker.
U pravilu, svi polaznici plačaju kotizaciju za sve programe. Visinu kotizacije predlaže Voditelj programa, a razmatra i odobrava Programsko vijeće. lznimno, sponzorirani programi ili programi u okviru projekata koji imaju definirane finansijere mogu biti organizirani bez kotizacije. Zaposlenici MFUNSA imaju pravo, uz prethodno odobrenje Dekana, da učestvuju u odredenim programima bez plaćanja kotizacije.
Svi programi podliježu procesu evaluacije i unapređenja kvaliteta. Evaluacija se uglavnom obavlja putem pisane ankete učesnika i predavača. Kao dodatna evaluacija mogu biti organizovani intervjui polaznika, fokus grupa, grupna diskusija ili intervjui predavača.
Svi programi organizuju se i provode na osnovu već prihvaćenog plana i programa. Realizacija programa započinje prijavom (online ili pisanom) predviđenog(minimalnog) broja kandidata.