Mobilnost studenata

historijat

Erasmus+ program

Erasmus+ je program Evropske unije koji studentima omogućava studiranje ili obavljanje prakse na univerzitetima širom Evrope.

Finansijska Podrška

Erasmus+ program nudi finansijsku podršku u obliku stipendije koja pokriva dnevne i putne troškove. Stipendija se isplaćuje od strane inostrane institucije. Iznos stipendije varira u zavisnosti od zemlje domaćina.

Ko se može prijaviti

Studenti Medicinskog fakulteta koji imaju status upisanog studenta integriranog studija “Medicina” i “International Medical Degree Programme” i ima najmanje ostvarenih 30 ECTS bodova, i studenti koji su upisani na treći ciklus studija. Studenti koji obnavljaju godinu i/ili upisuju apsolventski status se mogu prijaviti na mobilnost. 

Kako se prijaviti

Studenti se mogu prijaviti na otvorene pozive za međunarodnu mobilnost u okviru Erasmus+ programa na web stranici Medicinskog fakulteta i Univerziteta u Sarajevu.

Studenti se prijavljuju online dostavljanjem tražene dokumentacije u skladu sa uputama koje su oglašene tekstom konkursa. Nakon što se zaprime prijave odabiraju se kandidati koji odgovaraju iskazanim potrebama i uslovima inostrane institucije domaćina. 

Trajanje mobilnosti

Studenti mogu provesti jedan semestar na drugom Univerzitetu odnosno jednu akademsku godinu, minimum trajanja mobilnosti je tri mjeseca. Treba imati na umu da su semestri različito organizirani na pojedinim Univerzitetima u smislu početka i i završetka akademske godine.

Kriteriji odabira

  • Urednost prijave
    Prijave koje su pravilno i uredno ispunjene imaju prioritet.
  • Prethodna mobilnost
    Kandidatima koji se prvi put prijavljuju ili imaju manje prethodnih mobilnosti daje se prednost prilikom nominacije.
  • Akademski uspjeh
    Kada su zadovoljena prva dva kriterija, daljnje rangiranje ovisi o akademskom uspjehu studenta.

Kako odabrati predmete koje ćete slušati tokom razmjene

Institucije domaćini nude dostupne predmete za studente koji dolaze na mobilnost u okviru Erasmus programa. Studenti mogu birati obavezne i izborne predmete koji se sluše i polažu na engleskom jeziku.

Prilikom odabira predmeta koje će pohađati i polagati na drugom Univerzitetu, neophodno je konsultovati koordinatora za međunarodnu saradnju i odgovorne nastavnike na matičnom Fakultetu kako bi se osigurala adekvatnost odabranih predmeta.

Studenti mogu kombinirati predmete iz različitih godina studija, a minimum odabranih predmeta mora sadržavati 25 ECTS bodova. Nakon što se potvrdi da odabrani predmeti odgovaraju nastavnom planu i programu matičnog fakulteta, biće potvrđeni studentu i uključeni u Ugovor o učenju. Tokom trajanja mobilnosti, studenti zadržavaju sva prava i obaveze na matičnom fakultetu.

Na kraju mobilnosti

Studenti koji okončaju mobilnost na inostranoj instituciji dobijaju Prepis ocjena i potvrdu o mobilnosti. Po povratku na matični fakultet, prilažu molbu za priznavanje ispita. Na osnovu priloženog prepisa ocjena, ispiti se priznaju u cijelosti.

Položeni predmeti, ostvareni ECTS bodovi i ocjene unose se u službene evidencije studenta, a naziv inostrane institucije domaćina mobilnosti postaje sastavni dio dodatka diplome.

Dokumenti potrebni za mobilnost

CEEPUS program

CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) je srednjoevropski program za razmjenu studenata na univerzitetima država članica: Austrija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, BJR Makedonija, Crna Gora, Češka Republika, Hrvatska, Mađarska, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Srbija i Slovenija.

  • Mobilnost studenata traje minimalno 21 dan, odnosno jedan semestar.

Stipendije
U okviru CEEPUS programa, visina stipendije određuje se na osnovu ekonomskog standarda. Za Bosnu i Hercegovinu, mesečni iznos stipendije iznosi:

  • Studenti i studenti doktorskih studija: 360 EUR
  • Studenti doktorskih studija zaposleni na univerzitetu i nastavno osoblje: 485 EUR

Detaljne upute za mobilnost u okviru CEEPUS programa dostupne na: